O zablokování

aneb Chcete jet po rychlostní silnici anebo po okreskách?

Takže co to vlastně blok je.  A jak se „zablokování“ projevuje v životních situacích.

Blok v naší mysli si můžete představit jako takovou nepřekročitelnou překážku.

Připodobnila bych to k cestování autem. Chci někam rychle a pohodlně zajet. Co udělám?  Vyjedu z domu a najedu na rychlostní silnici. – Představte si novou, úžasnou, perfektní rychlostní silnici, takovou jakou třeba znáte z cest v zahraničí. – V pohodě ujíždím, užívám si rychlost, a za chvíli jsem v cíli.

Nastavení v naší mysli a těle funguje podobně.  Je to jako perfektní rychlostní silnice. Přijde impuls, mozek vyhodnotí pro mě nejlepší řešení a vydá příkaz. Ten dorazí na místo určení, a moje mysl nebo fyzické tělo zareaguje. Vše proběhne hladce a rychle, jako kdybychom super autem vyrazili po té rychlostní silnici.

Neplatí to, pokud jsme se v minulosti v podobné situaci dostali do velkého stresu.  To se stává, když prožijeme emočně silný bolestivý zážitek, anebo ten stres trvá dlouho.  Tyto faktory způsobí, že se v mozku vytvoří blok.

A opět bych to připodobnila k tomu cestování.  Je to, jako by na té rychlostní silnici byla překážka a my museli jet po objížďce. To už jízda není tak rychlá a pohodlná.

Někdy nás objížďka vede na pěknou přímou silnici. To je ještě dobré.  

Tak to vypadá, když se dostaneme do těžké situace, a nabízí se jiné řešení, než jsme původně zamýšleli, ale je pro nás vnitřně přijatelné.  Nejdeme proti svému nastavení. Sice musíme vyvinout větší úsilí, nebo to déle trvá, a nejde to tak hladce a radostně. Ale zvládneme to docela dobře.

Ale, co když nás objížďka vede po špatné silnici?

To je, když nás překážka v mysli vede do improvizací, které jsou proti naší přirozenosti. Například nejsem spokojená s platem v zaměstnání. Jsem plachý člověk a bojím se to šéfovi říct. Pravděpodobně to nějak vykoktám, nebo budu hledat jinou cestu, jak na tu skutečnost upozornit. Možná se vůbec neodhodlám k činu. Budu mlčet, a snažit se sama sebe přesvědčit, že to není až tak zlé.

Může se také stát, že cestování po té objížďce bude tak špatné, že se rozhodnu otočit se, a vrátit se zpět domů. A to i přesto, že jsem do toho cíle strašně moc chtěla jet.

V praxi to vypadá tak, že zkusíme nepřijatelnou situaci řešit, a při prvních nebo velkých těžkostech, to vzdáme.  Vrátíme se zpět do toho svého „starého, ozkoušeného“, ať už nám vyhovuje sebeméně. Anebo se vůbec neodhodláme k činu, přestože uvnitř cítíme, že takhle to dál nejde, a my bychom s tím opravdu měli něco dělat.

Máme tam blok. Vytvořil se někdy v minulosti, nejčastěji v dětství, a blokuje nám svobodné rozhodování po celý život.

V příštím blogu Vám ukážu na příkladu jednoho mého „zablokování“, jak to vypadá a probíhá v reálu. A také si povíme, jakým způsobem se to dá vyřešit.